Final de serie de victorii pentru CSM Lugoj, în meciul de acasă cu Târgoviște

Publicat

în

FOTO CSM Lugoj

Lugojencele de la CSM Lugoj au încheiat duminică seara seria de victorii neîntrerupte în campionatul intern și respectiv cupele europene. În meciul disputat acasă contra campioanei CSM Târgoviște, lugojencele au reușit să câștige doar un punct.

Meniul zilei, Octavian

Meciul a fost unul foarte strâns, fiind disputat în cinci seturi și adjudecat într-un final de fetele de la Târgoviște. Scorul la seturi a fost 23-25, 30-28, 27-25, 23-25, 15-12. În campionatul intern, CSM Lugoj ocupă poziția a treia după 10 jocuri disputate, fiind la un punct în fața CSO Voluntari.

Schiop Bogdan

Următorul meci va fi chiar împotriva formației din Voluntari, în deplasare.

RETIM

Click pentru comentarii

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

Voleibalistele de la CSM Lugoj, șansă reală de calificare în semifinale după primul meci din Turcia

Publicat

în

CSM Lugoj a jucat, marți seara, primul meci din sferturile de finală ale CEV Challenge Cup. Pe o ninsoare abundentă care a paralizată mai toată Turcia în ultima săptămână, jucătoarele noastre au reușit să ajungă la sală, acolo unde a avut loc meciul tur împotriva jucătoarelor de la Aydin BBSK, vicecampioanele CEV Cup în sezonul 2018-2019.

CSM Lugoj a pierdut întâlnirea de la Aydin la limită, cu scorul la seturi de 2-3 (28-26, 16-25, 16-25, 25-21, 10-15). Chiar și așa însă, datorită celor două seturi câștigate în Turcia, lugojencele își păstrează șansele de calificare. Partida retur cu Aydin BBSK este programată să aibă loc săptămâna viitoare, 1 februarie, de la ora 18:30 la Lugoj.

RETIM

Pentru a merge mai departe în semifinale, lugojencele au nevoie de o victorie cu 3-0, 3-1 sau să câștige “setul de aur”, dacă se va ajunge la setul decisiv.

Citiţi mai departe

Sport

O campioană mondială va juca la Lugoj începând cu noul an

Publicat

în

CSM Lugoj va avea două jucătoare noi începând cu acest an, dintre care o jucătoare cu un palmares uluitor. Deşi Moşul a promis trei jucătoare, în acest moment formația de pe Timiș a anunțat până acum transferul a două dintre ele, liberoul Silvija Popovic şi coordonatorul Vukoja Dubravka.

Silvija Popovic are un palmares impresionant la cei 35 de ani ai săi, titulară în echipa Serbiei când a câştigat argintul şi bronzul olimpic în 2016 respectiv 2020, aurul mondial în 2018, la care se adaugă alte două titluri europene. Experienţa şi valoarea jucătoarei nu mai solicită alte prezentări, fiind cea mai valoroasă sportivă care a păşit în istorie la Lugoj. A mai jucat la Rabita Baku, Volero Yurich, Volei Alba Blaj. A fost desemnată cel mai bun libero în 2015, 2017 şi 2018 în FIVB Club World Championship şi FIVB Volleyball World Championship.

RETIM

Vukoja Dubravka evoluează pe postul de coordonator, are 25 de ani, 1,80 şi vine tot din Serbia. A evoluat la Spartak Subotica, University of Texas RGV, Chinese Taipei şi Balatonfüred. Să le urăm succes celor două jucătoare şi să sperăm că vom putea, în curând, să vă anunţăm şi cea de a treia jucătoare pe care dorim să o aducem la Lugoj.

Sport

Lugojencele s-au impus în meciul de retur cu echipa din Viena, calificându-se în sferturile CEV Challenge Cup

Publicat

în

Voleibalistele de la CSM Lugoj au reușit cea mai mare performanță din istoria clubului într-o cupă internațională. Mai exact, echipa a reușit să se impună categoric, scor 3 la 0, împotriva formației SG VB NÖ Sokol Post din Viena, Austria.

În meciul disputat pe teren propriu, CSM Lugoj a câștigat în trei seturi, scor 25-19, 25-13 și 25-19. Deși formația oaspete a început bine partida, lugojencele au preluat rapid controlul asupra jocului, fapt dovedit mai ales de scorul setului doi, cel mai “categoric” dintre toate.

RETIM

În ianuarie 2022, CSM Lugoj își va continua periplul în CEV Challenge Cup, urmând să joace în sferturile de finală contra unei echipe din Turcia.

Sport

CSM Lugoj câștigă prima partidă din optimile CEV Cup cu austriecele de la Sokol Post Viena

Publicat

în

După un meci de excepție pe teren străin, CSM Lugoj face un pas mare spre sferturile CEV Challenge Cup. Jucătoarele noastre au reușit prima victorie importantă pentru sferturile de finală ale CEV Challenge Cup, după ce s-au impus cu 3-0 în manşa tur a jocului cu Sokol Post Viena, disputată în Austria.

În doar trei seturi, după un meci deloc ușor, sportivele legitimate la CSM Lugoj nu le-au mai lăsat loc de replică jucătoarelor din Viena. Partida din capitala Austriei a durat puțin peste 90 de minute, având scorul de 25-22, 25-23 și 25-20 pentru lugojence.

RETIM

Jocul retur, care va consemna cea mai mare performanţă europeană a voleiului lugojean, calificarea în sferturi, este programat miercuri, 15 decembrie.