Ștrandul lugojean, inaugurat la mijlocul lunii iunie cu surle și trâmbițe, se închide pe furiș începând cu ziua de sâmbătă. Ultima zi de funcționare este 31 august. Motivul? O hotărâre de consiliu local care prevede faptul că ștrandul funcționează doar până la finalul lunii august, fără posibilitatea ca programul să fie prelungit deși afară temperaturile sunt destul de ridicate pentru baie.
“În consiliul local s-a aprobat regulamentul de funcționare. S-a aprobat de la 1 mai până la 31 august. În aceste condiții, am semnat și contractul de angajare cu salvamarii, în limitele stabilite de consiliul local, până pe 31 august. Apa începe să scadă ca și temperatură, dar probabil că vor mai fi 5-6 zile bune. Am vândut bilete de 223.700 de lei, adică două miliarde. A fost foarte multă lume și ne bucurăm. Poate că pe anul viitor vom modifica regulamentul, să ne permitem să îl ținem deschis până în 15 septembrie”, a declarat pentru Lugojeanul.ro Francisc Boldea, primarul Lugojului.
Lugojenii urmau să treacă de la ștrand la bazinul acoperit odată cu închiderea bazei de agrement exterioare. Din păcate însă, primăria nu a reușit să termine lucrările aici, dând vina pe proiectant pentru faptul că bazinul va rămâne închis și în acest an.
“De bazinul acoperit se ocupă viceprimarul. Nu avem dispoziție de șantier de la proiectant. Așteptăm să ne dea dispoziție de șantier proiectantul. Mai sunt de executat 5% din lucrări, după care vom da drumul”, a mai precizat Boldea pentru Lugojeanul.
Întrebat dacă bazinul acoperit va fi deschis sau nu în acest an, primarul ne-a trimis din nou la viceprimar, motivând că nu știe mai multe detalii.
