Sport

Volei de Ziua Națională la Lugoj! Pregătește-ți tricolorul pentru galerie

Publicat

în

Sâmbătă, chiar de Ziua Națională a României, CSM Lugoj are nevoie de o galerie cât mai gălăgioasă pentru o partidă care se anunță a fi palpitantă.

RETIM

Meciul vine după ce jucătoarele din Lugoj au reușit o victorie neașteptată la Timișoara, împotriva Agrolandului, pe care l-au învins cu 3 la 2 în deplasarea de sâmbătă. Senioarele au jucat mai bine decât niciodată sâmbătă, lucru ce nu s-a întâmplat în cazul junioarelor, care au pierdut meciul de sâmbătă de pe teren propriu cu 0 la 3 în favoarea echipei FC Argeș Pitești.

De această dată, la Lugoj vor face deplasarea jucătoarele de la Volei Alba Blaj, vicecampioanele Europei și lidere ale campionatului Diviziei A1 la volei. Partida începe la orele 18:30, pe același teren al Sălii Sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” de pe strada Timișorii.

Autoliv angajează!

Click pentru comentarii

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

S-a stabilit programul campionatului național de volei. Cu cine joacă CSM Lugoj primele meciuri

Publicat

în

Sursa foto: CSM Lugoj – Volei/Facebook

Federația Romana de Volei a stabilit programul meciurilo, pentru noul sezon. CSM Lugoj va debuta în deplasare împotriva campioanei en-titre. Primul meci al sezonului este programat pentru data de 5 octombrie, când Lugojul va juca în sala echipei CSO Voluntari. În partida de debut de acasă, echipa lugojeană va întâlni FC Argeș Pitești, urmând ca turul de campionat să se încheie cu un alt meci pe teren propriu împotriva echipei clasate pe locul 4 în sezonul anterior, CSM Târgoviște.

Programul complet al turului de campionat pentru CSM Lugoj include următoarele meciuri:

• Etapa 11: CSM Lugoj vs. CSM Târgoviște

CSM Lugoj a încheiat stagiunea precedentă pe locul 5, poziție care asigură participarea în Cupa Challenge, confirmându-și din nou prezența în competițiile europene.

FOTO ARHIVA

În cadrul unei ședințe cu reprezentanții echipelor din Divizia A1, s-a decis ca în acest sezon, Cupa României la volei feminin să se desfășoare în format de turneu. Meciurile din turul 1 până în semifinale, inclusiv, vor avea loc într-o locație ce urmează a fi stabilită ulterior.

Finalele competiției, atât la feminin cât și la masculin, vor avea loc într-o singură zi, pe modelul Super Final. Data exactă și sălile unde se vor desfășura meciurile vor fi comunicate ulterior.

Această nouă structură de organizare are ca scop creșterea spectaculozității și atractivității competiției, oferind o experiență unică atât sportivilor cât și suporterilor. Vom reveni cu amănunte legate de data de desfășurare și de sălile unde vor avea loc meciurile.

RETIM

Sport

Cerere în căsătorie, pe terenul de fotbal. Decarul celor de la CSM Lugoj a făcut gestul impresionant

Publicat

în

Într-un moment emoționant la finalul meciului dintre CSM Lugoj și ACS Pobeda Star Bişnov, decarul echipei gazdă, Alex Maier, a cerut-o de soție pe Vanessa Kovacs, în aplauzele și urările de „Casă de piatră!” ale celor prezenți.

CSM Lugoj a câștigat cu 2-0, datorită golurilor marcate de Dan Silaghi în minutul 72 și Răzvan Rus în minutul 93. Introducerea lui Răzvan Rus în joc a fost decisivă, acesta schimbând soarta meciului.

În minutul 46, Beniamin Dobra a ratat o lovitură de la 11 metri, portarul Paşcalău ghicind colțul drept și respingând mingea. Prima repriză a fost încheiată mai devreme de arbitrul Claudiu Matiş, care a fluierat finalul după doar 44 de minute și 48 de secunde. Asistentul Gherman, surprins, și-a consultat cronometrul. Recuperările s-au aplicat în a doua repriză, prelungită cu două minute.

CSM Lugoj: Birăescu – Andrei Rus, Radak (cpt), Doboş, Popescu, Petresc (min. 55, Mărmăneanu), Breşneni, Dobra (min. 55, Răzvan Rus), Mihoc (min. 73, Repede), Maier, Silaghi (min. 82, Talpă). Antrenor: Dafin Danciu. Rezerve: Amarinei, Roşie, Lakatoş, Vlădia, Vieru.

Pobeda Dudeştii Vechi: Paşcalău – Vincu (min. 78, Boboiciov), Gruiescu (min. 60, Vasilcin), Gligor, Berceanu, Telecican, Ghiuruţan, Rad, Ienovan, Boghian. Antrenori: Daniel Vasilcin și Petre Mirciov. Rezerve: Budur.

RETIM

Sport

Gimnaștii lugojeni au obținut 26 de medalii, la o competiție internațională

Publicat

în

Sâmbăta aceasta, Lugojul a găzduit cea de-a 18-a ediție a concursului internațional „Cupa DKMT”, o competiție cu tradiție care reunește sportivi din euroregiunea Dunăre-Criș-Mureș-Tisa.

La această ediție au participat cluburile CSS Gloria Arad, CSS 1 Timișoara, CSS Reșița, CSM Reșița și CSS Lugoj din România, alături de Partizan Subotica și Vojvodina Novi-Sad din Serbia.

Sportivii lugojeni au reușit o performanță remarcabilă, câștigând un total de 26 de medalii: 6 de aur, 12 de argint și 8 de bronz.

Felicitări sportivilor care au contribuit la acest succes: Curutiu Sasha, Lutai Cătălin, Pantar Sebastian, Burdușel Mateo, Maican David Gabriel, Olteanu Cristian, Domokos Eduard, Tătar Andres, Opriș Cristian, Ene David, Bolchiș Flavian și Borca Flavius.