Sindicatul Liber al Angajaților din Primăria Municipiului Timișoara, din care fac parte și angajați ai Primăriei Lugoj, cere primarului Claudiu Buciu retragerea a nouă proiecte aflate pe ordinea de zi a ședinței de luni și organizarea unei dezbateri publice, conform normelor legale aflate în vigoare.
Sindicatul condus de juristul Tiberiu Negrei invocă faptul că au fost încălcate normele Legii 62/2011 a dialogului social și a Legii 467/2006 privind stabilirea cadrului general de informare și consultare a angajaților și a Legii 52/2003, privind transparența decizională și OUG 57/2019, privind Codul administrativ.
„Depinde numai și numai dumnealui. Poate să le retragă și să organizeze o dezbatere. El este inițiatorul proiectelor și de asta depinde sută la sută de dânsul. În mod normal și logic, mă aștept să le retragă. V-am trimis și niște anexe să vedeți ce a însemnat așa-zisa consultare”, a declarat Negrei.
Liderul sindical spune că nu a primit niciunul dintre proiectele în cauză, așa cum a solicitat.
„Legat de organigramă. Consultarea nu a fost consultare. Am fost invitat, la Primărie, în sala de ședințe. Acolo au fost chemați și colegi, ni s-a spus că domnul primar nu vine, că vrea să vorbească cu fiecare individual. L-am rugat să ne transmită mai multe informații, până astăzi, nu am primit nimic”, a mai adăugat Negrei.
Acesta spune că dacă proiecte nu vor fi retrase și vor fi aprobate, Sindicatul va face o plângere prealabilă către Consiliul Local, după care, dacă va fi necesar le va ataca în instanță.

