Trupa „Traian Grozăvescu” a Teatrului Municipal Lugoj a cucerit publicul la cea de-a XII-a ediție a Festivalului Național de Teatru „Tanța și Costel”, desfășurat în zilele de 27-28 septembrie 2025 la Medgidia.
În ultima seară a festivalului, actorii lugojeni au adus pe scena Cercului Militar spectacolul „O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale, într-o montare contemporană, explozivă, care a stârnit ropote de aplauze. Publicul a apreciat rafinamentul și inteligența interpretării, iar prestația trupei a fost considerată una dintre cele mai puternice momente ale ediției.
Evenimentul, organizat de Primăria Municipiului Medgidia în parteneriat cu Garnizoana Medgidia, a reunit trupe din Lugoj, Buzău, Alba Iulia, Roman și Medgidia. Timp de două zile, scena a găzduit un adevărat maraton de emoții, de la spectacole pentru copii precum „Scufița Roșie” și „Minunata aventură a lui Dorothy în Țara lui Oz”, la comedii rafinate, satire politice și piese de teatru absurd.
Alături de lugojeni, au urcat pe scenă trupele „Dan Alexandrescu” din Roman, „Thetis” și „Joker” din Medgidia, „Ridendo” din Buzău și „Skepsis” din Alba Iulia. Fiecare trupă a primit la final diplome și plachete din partea organizatorilor, ca semn de recunoaștere pentru contribuția la succesul acestei ediții.
