Stația de epurare a Lugojului, marele eșec al administrației Francisc Boldea, va fi cel mai probabil demolată. Anunțul a fost făcut de actualul primar, care spune că s-a consultat deja cu două echipe de proiectanți la fața locului și că urmează să primească vizita celei de-a treia echipe.
„Cu privire la stația de epurare, până în prezent am fost în teren cu două echipe de proiectanți, urmează să mai vină o echipă. După aceea vom trage concluzia la ceea ce va trebui să facem acolo. Cel mai probabil va trebui să o demolăm și să construim una nouă. Din păcate, pentru faptul că fosta administrație a consumat banii din Fondul de Mediu, nu vom mai putea să folosim bani din această sursă. Vom apela, așa cum am vorbit și cu premierul Orban, la noul premier pentru a aloca bani din fondul de rezervă al Guvernului”, a declarat Claudiu Buciu.
Stația de epurare este proiectul în care administrația Boldea a înregistrat cel mai mare eșec. Lucrările au fost executate defectuos și stația nu a funcționat niciodată la parametrii necesari. Cu toate acestea Primăria Lugoj a recepționat lucrarea. Cum apele au început să fie deversate neepurate în Timiș, Administrația Apelor Banat a început să aplice sancțiuni societății de apă și canal Meridian 22, care, astăzi au ajuns la peste 5 milioane de lei și grăbesc falimentul acestei societăți. (vezi întreaga poveste a stației aici)