Pe șantierul lotului 2 al autostrăzii A1 Lugoj – Deva, între Margina și Holdea, ritmul de lucru este intensificat, cu aproximativ 700 de muncitori și 300 de utilaje implicate în proiect. Lucrările se desfășoară într-un regim continuu, pe toate fronturile, de la tuneluri la terasamente și structuri, inclusiv poduri și pasaje.
În prezent, la tunelul T1, progresul a fost semnificativ, fiind forat deja un total de 84 de metri, din care 66 de metri pe partea stângă și 18 metri pe partea dreaptă.
„Forfotă mare, zi de zi, pe șantierul lotului 2 #A1 Lugoj – Deva, între Margina și Holdea. Sunt 700 de muncitori și circa 300 de utilaje, iar lucrările se execută atât la tuneluri, cât și la terasamente și structuri (poduri și pasaje). La tunelul T1, pe partea stângă, au fost forați 66 de metri, iar pe partea dreaptă – 18 metri.” au declarat reprezentanții DRDP Timișoara.
Potrivit acestora, echipele UMB GRUP și Euro-Asfalt lucrează non-stop, 24 din 24 de ore, pentru a respecta termenele de finalizare ale acestui proiect important pentru infrastructura rutieră din vestul țării.
„Echipele UMB GRUP și Euro-Asfalt lucrează 24 din 24 ore.” au mai adăugat reprezentanții DRDP.