Connect with us

Sport

CSM Lugoj, cu dreptul în noul an. Partidă reușită a jucătoarelor în deplasarea de la Pitești

Publicat

în

CSM Lugoj pornește cu dreptul în noul an, reușind să câștige prima partidă disputată în deplasare din returul campionatului Diviziei A1 la volei. După scurta vacanță de sărbători, meciul din etapa cu numărul 12 de la Pitești s-a dovedit a fi unul facil pentru jucătoarele noastre.

Partida a durat 75 de minute și s-a încheiat cu scorul de 3 la 0 pentru oaspetele venite din orașul de pe Timiș. Scorul pe seturi a fost 25-19, 25-22 și respectiv 25-15. Piteștencele au avut o oarecare revenire în setul doi, însă nu au mai putut face nimic în setul al treilea și au cedat meciul în fața unei CSM Lugoj superioare din toate punctele de vedere.

Lugojencele au program încărcat în continuare. Miercuri, 15 ianuarie, de la orele 15 joacă acasă împotriva jucătoarelor de la CS Medgidia, în campionat. În următoarea perioadă însă, CSM Lugoj va juca și meciul din optimile Cupei Challenge, împotriva formației tucă THY Istanbul.

Click pentru comentarii

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

FC Sevilla – CFR Cluj: Meciul în care Dan Petrescu așteaptă o nouă minune

Publicat

în

FC Sevilla și CFR Cluj se vor întâlni, joi de la ora 22:00, în manșa retur a 16-imilor de finală din Europa League.

După 1-1 în meciul tur, FC Sevilla este considerată mare favorită să obițnă calificarea. Cota andaluzilor este 1.08 la agenția Unibet, dar poți paria live pentru o ofertă actualizată în funcție de evenimentele de pe teren.

Meciul tur a fost destul de echilibrat, iar CFR Cluj a reușit să deschidă scorul prin Ciprian Deac, din lovitură de la 11 metri. Fosta câștigătoare a Europa League a egalat în Gruia în minutul 82, prin Youssef En-Nesyri, aflat la primul meci european în tricoul andaluzilor.

În întreaga istorie europeană, FC Sevilla a câștigat cinci dintre cele șapte partide disputate împotriva unor echipe din România. Singura echipă care a reușit să învingă gruparea andaluză este Unirea Urziceni, scor 1-0, într-un meci din grupele Champions League, ediția 2008/2009.

În meciurile de pe teren propriu contra echipelor romanești, FC Sevilla s-a impus de fiecare dată în cele trei întâlniri avute cu Steaua (de două ori) și Unirea Urziceni. De altfel, FC Sevilla a marcat de fiecare dată pe teren propriu în meciurile cu echipele românești.

Singurul jucător român care a marcat pe terenul Sevillei este Ovidiu Petre, în grupele Champions League, ediția 2016/2017.

Pe lângă duelul tur cu FC Sevilla, CFR Cluj a mai întâlnit într-o singură dublă manșă o echipă din Spania. E vorba despre Athletic Bilbao, cu care s-a duelat în 2005, în turul 2 al Cupei Intertoto. După victoria cu 1-0 de la Cluj, ardelenii au pierdut cu același scor în returul din Țara Bascilor și s-au calificat după loviturile de departajare.

În ediția precedentă a Europa League, FC Sevilla s-a oprit în faza optimilor de finală, fiind eliminată dramatic de Slavia Praga, în prelungiri. În schimb, în ediția de anul trecut a cupelor europene, CFR Cluj a fost eliminată de Malmo în turul 2 din Champions League și de Dudelange în play-off-ul pentru Europa League.

CFR Cluj a mai fost prezentă o singură dată în 16-imile Europa League, în sezonul 2009/2010, când a fost eliminată de Inter Milano, după ce a pierdut ambele meciuri: 0-2 în deplasare și 0-3 pe teren propriu.

Campioana din Gruia a obținut un rezultat bun în meciul tur cu FC Sevilla, care le oferă ardelenilor șanse să ajungă și la loviturile de departajare. Ar fi o premieră pentru CFR Cluj în competițiile europene. În schimb, FC Sevilla a mai disputat șase confruntări decise la loviturile de departajare, iar în cinci dintre ele s-a impus. Singura echipă care a eliminat-o pe Sevilla la penaltiuri este Fenerbahce, în optimile de finală ale UEFA Champions League, sezonul 2007/2008.

În ultima etapă din La Liga, FC Sevilla a întrerupt seria de cinci meciuri la rând fară victorie și a câștigat cu 3-0 în deplasare pe terenul revelației Getafe. Golurile formației lui Lotepegui au fost marcate de Ocamps, Fernando și Kounde.

În schimb, CFR Cluj a câștigat derbiul cu Universitatea Craiova, scor 2-0, prin golurile lui Rondon și Martic (autogol).

Alexandru Chipciu, mijlocașul care a avut o evoluție bună pentru CFR Cluj în partida de la Craiova, nu va putea fi folosit în duelul cu FC Sevilla deoarece nu se află pe lista UEFA. În aceeași situație este și atacantul George Țucudean.

Citiţi mai departe

Sport

“Lugojeanul de Fier” revine în ring după o pauză de patru ani

Publicat

în

Unul dintre cei mai titrați sportivi lugojeni revine în ring după o pauză de patru ani. Raul “Iron” Cătinaș este gata să lupte într-un prim eveniment care îl relansează în circuitul internațional. Cătinaș revine în ring într-un mare fel, urmând să lupte în GOLDEN FIGHTER 7, gală ce va fi transmisă de ProTV și ProX.

Iron Raul Cătinaș se află acum în Olanda, acolo unde a început pregătirea alături de cea mai bună echipă a momentului, ARJ Trainingen. Lugojeanul îl are ca antrenor pe Michael Polanen, cel care îl pregătește intens pentru gala Golden Fighter 7, eveniment ce va avea loc pe 4 iunie, la Timișoara.

Astfel, Raul, care revine în ring după 4 ani, ultima sa luptă desfășurându-se la Madrid, în 2016, va lupta la doar câțiva kilometri de orașul natal, Lugoj. Golden Fighter consideră acestă revenire drept meciul anului 2020 și cu siguranță cel mai așteptat meci de către publicul din România, precum și cel internațional.

Sport

CSM Lugoj, înfrântă pe teren propriu de Dinamo București după un meci-fulger

Publicat

în

Voleibalistele de la CSM Lugoj se refac cu greu după ultimele înfrângeri din campionat și din Cupa CEV europeană. Ultima partidă disputată acasă sâmbătă nu a fost mai bună pentru lugojence decât ultimele disputate. La Lugoj au ajuns jucătoarele de la CS Dinamo București, care a reușit să se impună în doar trei seturi.

Partida a fost una fulger dacă e să ne luăm după timpii de joc medii din campionat, arbitrii punând capăt meciului după doar 70 de minute de joc. Scorul pe seturi a fost de 20-25, 14-25 și 22-25.

Elevele lui Ugljesa Segrt fac deplasarea miercuri la Bacău, după care la Lugoj vor ajunge, sâmbăta ce vine, CSM Târgoviște. CSM Lugoj va juca mai apoi în deplasare, în intermediara din 26 februarie tocmai la Galați, formație aflată la doar două puncte de formația orașului.