Connect with us

Sport

CSM Lugoj, a patra victorie consecutivă în returul de campionat. Meci greu cu turcoaicele de la THY Istanbul

Publicat

în

Jucătoarele de la CSM Lugoj au reușit un meci de excepție cu Rapid București, într-o dispută venită la doar câteva zile după meciul din CEV Challenge Cup. În partida de cupă europeană, CSM Lugoj nu a putut să le facă față turcoaicelor de la THY Istanbul, formație cu un buget uriaș și cu experiență în cupele de anvergură europeană.

Dacă la meciul din cupa europeană jucătoarele noastre nu au reușit să își adjudece un set, la cel cu Rapid lugojencele nu au cedat niciun set bucureștencelor. Nici măcar primul, care s-a lungit până la scorul de 27-25. Seturile doi și respectiv trei s-au terminat cu scorurile de 25-20 şi 25-14.

CSM Lugoj a câștigat nouă meciuri în actualul campionat odată cu victoria de acasă împotriva Rapidului. În etapa următoare, CSM Lugoj va juca împotriva formației CSO Voluntari 2005. Meciul este programat pe 2 februarie, în deplasare.

Click pentru comentarii

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

Meci de volei, fără spectatori la Lugoj. Decizia a fost luată din cauza coronavirusului

Publicat

în

În urmă cu câteva minute, oficialii CSM Lugoj  au anunţat că meciul de volei programat la Lugoj, miercuri, 11 martie, de la ora 18,30 , se va juca fără spectatori.

„Din cauza situației la nivel național a infecțiilor cu coronavirus, în urma evaluării nivelului de risc pentru evenimente sportive în spații închise, s-a stabilit că partida de volei feminin divizia A1/ Play Off/Et – II între CSM LUGOJ – CSM TÂRGOVIȘTE se va disputa fără spectatori. Decizia adoptată constituie o măsură preventivă pentru înlăturarea condițiilor de propagare și transmitere a infecției cu coronavirus.
Vă mulțumim pentru înțelegere”, este anunţul postat pe pagina oficială echipei din Lugoj

Citiţi mai departe

Sport

CSM Lugoj reușește calificarea în play-off și are toate șansele să joace în cupele europene

Publicat

în

Prima fază a sezonului regulat al Diviziei A1 a fost unul mai mult decât reușit pentru CSM Lugoj. La final de sezon, voleibalistele s-au clasat pe un bine-meritat loc 5, reușind să treacă de formația CSU Belor Galați, pregătită de fostul antrenor al lugojencelor, Bogdan Paul.

Returul de campionat s-a încheiat cu o înfrângere pentru lugojence pe teren propriu, în fața campioanei Volei Alba Blaj. După mai bine de 100 de minute de joc, tabela de marcaj s-a oprit la scorul de 1-3. Scorul pe seturi a fost 27-25, 20-25, 23-25 și 19-25.

Faza doua a sezonului începe pe 7 martie cu o deplasare. Mai exact, CSM Lugoj debutează în play-off cu un meci de foc la București contra fetelor de la Dinamo. Urmează un meci acasă pe 11, cu CSM Târgoviște, după care partide cu Știința Bacău, CSU Belor Galați și Volei Alba Blaj.

Sport

CSM Lugoj înfrânge Galațiul și este favorită pentru un loc în cupele europene. Urmează meciul cu campioana

Publicat

în

Jucătoarele de la CSM Lugoj au făcut un meci grozav la Galați, acolo unde au jucat pentru locul al cincilea cu voleibalistele pregătite de Paul Bogdan, fost antrenor al formației din orașul de pe Timiș. CSU Belor Galați nu a reușit să se impună în poziția de gazde, reușind să le smulgă lugojencelor un singur set.

Partida s-a încheiat cu scorul de 1-5 (19-25, 16-25, 25-10, 19-25). CSM Lugoj ocupă acum locul al cincilea și continuă lupta cu Galațiul pentru cupele europene. Între timp însă, la Lugoj face deplasarea campioana chiar în acest weekend.

Sâmbătă, pe 29 februarie, CSM Lugoj va disputa ultima partidă din sezonul regulat. Pe teren propriu, lugojencele vor juca împotriva campioanei naționale CSM Volei Alba Blaj. Jocul începe la orele 18:30.