Căpitanul naționalei Azerbaidjanului va juca din toamnă la CSM Lugoj

Publicat

în

Crama Aramic

CSM Lugoj se reuneşte în marți seară cu noutăţi în loctul pentru la toamnă. Voleibalistele din orașul de pe Timiş au aflat și numele noului adversar din Cupa României. Totodată, formaţia lugojeană a schimbat secundul străin din teren.

După ce au anunţat că sârboaica Sara Lozo, abia adusă în această vară, s-a ales cu contractul reziliat „cu compensații financiare”, lugojenii de la CSM au anunțat deja o nouă jucătoare. Înlocuitoarea acesteia pe poziţia de secund e tot o jucătoare din străinătate, mai exact Elisaveta Ruban Samadova. Elisaveta este căpitanul echipei naționale a Azerbaidjanului.

La 1,85 m, Elisaveta a mai evoluat în Italia, la Scandici, și în Turcia, la Bolu BLD. Lugojul a mai transferat în această vară pe Aliona Martiniuc, Tanja Grbic şi Veronika Bezhandolska. CSM Lugoj reia marți, 30 august, pregătirile pentru noul sezon, unul în care echipa va participa în patru competiții naționale și nu numai, Supercupa României, Campionatul Național, CEV Challenge Cup și Cupa României.

RETIM

Click pentru comentarii

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

Victorie incredibilă a lugojencelor în Belgia, în prima manșă a sferturilor Cupei Challenge CEV la volei feminin

Publicat

în

FOTO CSM LUGOJ – Volei

CSM Lugoj  a reușit o victorie importantă la Beveren, în fața echipei belgiene Asterix Avo. Lugojencele s-au impus cu scorul de 3-2, după unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon.

Chiar și scorul pe seturi arată cât de echilibrată și disputată a fost această partidă: 26-24, 19-25, 25-21, 16-25 și 15-12.

Asterix Avo Beveren este una dintre cele mai titrate echipe de volei feminin din Belgia, cu 12 titluri de campioane, se află, în prezent pe locul trei, în actual în campionat al Belgiei.

Calificarea se joacă la Lugoj, miercuri, 8 februarie, în manșa a doua a sferturilor Cupei Challenge CEV la volei feminin.

RETIM

Citiţi mai departe

Sport

O nouă performanță pentru voleiul lugojean. CSM Lugoj se califică în sferturile de finală ale unei cupe europene

Publicat

în

CSM Lugoj a obținut, miercuri, 18 ianuarie, o calificare istorică în sferturile de finală CEV Challenge Cup, la volei feminin. După ce în meciul tur, în Portugalia, au învins vicecampioana acestei țări, Kairos Ponta Delgada, cu 3-0, miercuri lugojencele au obținut același scor și pe teren propriu, în fața unei săli arhipline.

CSM și-a adjudecat primul set cu 25-14, iar seturile următoare 25-22, respectiv 28-26! Meciul s-a încheiat după aproximativ o oră și jumătate, cu victoria și calificarea echipei din Lugoj.

Echipa celor de la CSM Lugoj: Rus, Ruban, Martiniuc, G. Popa, Roman, Străchinescu, Bezhandolska, Grbic, Anghelache, Ad. Popa (libero), Gemănariu, Popovic (libero). Antrenor: Ugljesa Segrt.

Urmează sferturile de finală, unde CSM Lugoj va juca împotriva formației belgiene Asterix AVO Beveren.

RETIM

Sport

Fetițele din Lugoj vor putea să calce pe urmele Laviniei Miloșovici. Secție nouă de gimnastică la CSM

Publicat

în

Lugojul va avea, după mulți ani de pauză, o secție nouă de gimnastică pentru fete în cadrul Clubului Sportiv Municipal. Anunțul a fost făcut de către reprezentanții clublui sportiv, care nu de mult au obținut înființarea unei secții de karting pentru tinerii din orașul de pe Timiș.

„Gimnastica pentru copii este extrem de sănătoasă. Ajută la dezvoltarea abilităților cognitive, a forței de bază, creșterea coordonării, îmbunătățește flexibilitatea corpului și poziția corectă. Totodată, copiii devin mai disciplinați, își dezvoltă abilitățile sociale, stima de sine, încrederea, având parte și de distracție. Așteptăm toate fetele interesate de practicarea acestui minunat sport să se înscrie la contactele menționate (n.r. pe afiș) ”, au scris reprezentanții clubului pe rețelele de socializare.

Lugojul a dat multe nume mari în gimnastică, printre care și campioanele Alina Goreac și Lavinia Miloșovici.

RETIM

Sport

Primul meci de volei al anului la Lugoj, cu oaspeți din Portugalia

Publicat

în

Primul meci de volei din 2023 la Lugoj va fi unul cu oaspeți tocmai din Portugalia. După o victorie clară în Insulele Azore, CSM joacă miercuri acasă, într-un meci pentru Europa, mai precis returul optimilor de finală CEV Challenge Cup.

Oaspete vor fi jucătoarele de la echipa portugheză Clube Kairos Ponta Delgada. Jocul este programat miercuri, 18 ianuarie, de la 18.30. CSM Lugoj a câștigat în Portugalia, astfel că fanii sunt să sărbătorească împreună calificarea.

„Calificarea nu este rezolvată, dar suntem favoriți. Important e să umplem sala și să facem un spectacol așa  cum știm noi la Lugoj. Toată lumea la sală!” au scris pe Facebook cei de la CSM Lugoj.