Iulius Mall

Dosar DNA la Lugoj! 16 persoane, printre care şi foşti şefi de poliţie, trimise în judecată de procurori

Direcţia Naţională Anticorupţie a finalizat dosarul în care au fost cercetaţi foşti şefi din cadrul Inspectoratului de Poliţie al judeţului Timiş, astfel că aceştia au fost trimişi în judecată pentru infracţiuni precum constituire de grup infracţional organizat, luare şi dare de mită, abuz în serviciu şi instigare la abuz în serviciu, şantaj, instigare la hărţuire şi evaziune fiscal, arată stiripesurse.ro

În urmă cu trei ani, fostul inspector-şef al Poliţiei Timiş, Sorin Muntean, adjunctul acestuia, Florin Bolbos, fostul şef al Poliţiei Rutiere Timiş, Marcel Crîciunescu, primarul oraşului Recaş la acea vreme, Teodor Pavel, omul de afaceri Gelu Milutinovici, dar şi Dumitru Pavel, fost şef al Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice, precum şi unul dintre cei mai bogaţi romi din Lugoj, Iulian Boţ, zis ”Viscol”, au fost ridicaţi de procurorii anticorupţie, fiind suspectaţi de fapte de corupţie.  

Publicitate

În timpul anchetei care a durat aproximativ trei ani, au fost dezvăluite metodele prin care acţionau foştii şefi ai Poliţiei Timiş, alături de infractori, iar probele au dus la conexarea a două dosare cu ramificaţii la Recaş şi Lugoj. La finalul cercetărilor, procurorii DNA Timişoara au întocmit un rechizitoriu ce depăşeşte 400 de pagini.

În total, 16 persoane au fost trimise în judecată în acest caz, pentru o serie de infracţiuni, printre care constituire de grup infracţional organizat, luare şi dare de mită, abuz în serviciu şi instigare la abuz în serviciu, şantaj, instigare la hărţuire şi evaziune fiscală.

Dosarul a fost înaintat judecatorilor de la Curtea de Apel Timişoara.

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul SUBSCRIBE, confirmi că ai citit și ești de acord cu politica noastră GDPR și Termen și condiții
Publicitate