Vacanța de vară este perioada mult așteptată pentru relaxare și călătorii, însă pentru infractori reprezintă momentul ideal de a acționa. Polițiștii din județul Timiș trag un semnal de alarmă deosebit de important pentru toți locuitorii: una dintre cele mai mari greșeli din această perioadă este publicarea în timp real a imaginilor și detaliilor din concediu pe rețelele de socializare.
O simplă fotografie postată pe Facebook sau Instagram direct de pe plajă sau din stațiune le poate transmite hoților mesajul clar că locuința dumneavoastră din Lugoj sau din împrejurimi este complet vulnerabilă și nesupravegheată.
Cum ne transformăm singuri casele în ținte pentru hoți
Conform specialiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, infractorii profită la maximum de perioada estivală, moment în care mulți români își lasă locuințele goale pentru câteva zile sau chiar săptămâni. Postările entuziaste din vacanță devin, în mod involuntar, veritabile „invitații” pentru spărgători.
Distribuirea locației în timp real, fotografiile de la hotel sau comentariile despre durata șederii departe de casă sunt monitorizate de răufăcători. Astfel de postări trădează faptul că nimeni nu este acasă și pot transforma rapid o proprietate privată într-o țintă sigură și ușor de identificat.
Măsuri simple de siguranță înainte de a închide ușa
Pentru a evita ca întoarcerea din concediu să fie una de coșmar, oamenii legii recomandă adoptarea unor reguli stricte, dar extrem de simple, înainte de plecare:
-
Asigurarea riguroasă a căilor de acces: Verificați cu atenție dacă toate ușile și ferestrele sunt bine închise și asigurate.
-
Fără valori lăsate la vedere: Nu lăsați în casă sume mari de bani, bijuterii sau alte bunuri de mare valoare care ar putea tenta infractorii.
-
Apelați la un vecin sau prieten de încredere: Dacă lipsiți mai multe zile, rugați o persoană apropiată să treacă periodic pe la locuință pentru a verifica starea acesteia și, mai ales, pentru a ridica corespondența din cutia poștală. O cutie poștală plină este primul indicator vizual pentru hoți că proprietarii lipsesc de mult timp.
Polițiștii subliniază că aceste măsuri simple pot face o diferență uriașă dintre o vacanță liniștită și una încheiată cu o spargere de proporții.
Numărul furturilor din locuințe este în scădere
Cu toate acestea, eforturile preventive ale autorităților și prudența crescută a cetățenilor încep să producă efecte vizibile în statistici. Datele recente transmise de polițiști sunt încurajatoare pentru județul nostru.
Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, numărul furturilor din locuințe a înregistrat o scădere semnificativă, de 13,9%. Acest procent clar demonstrează că campaniile de conștientizare și măsurile proactive luate de proprietari dau roade, limitând spațiul de manevră al infractorilor și protejând comunitatea.