Câteva sute de lugojeni se pregătesc de pelerinaj, aceștia urmând să ajungă duminică dimineața la Blaj. Acolo, vor participa la o slujbă specială condusă de îmsuși Papa Francisc, care începe vineri o vizită de 3 zile în România. Avionul care îl aduce pe papa la București aterizează pe Aeroportul Otopeni în jurul orei 11:30, venind de la Roma.
Programul papei în România este unul încărcat. După vizitele cu oficialii români, papa va oficia mai multe slujbe și se va întâlni cu credincioștii la București, Iași și Blaj. La Blaj, papa va ajunge duminică, acolo unde sunt așteptați peste 50.000 de credincioși din toată țara.
De la Lugoj, vor pleca 3 autocare din partea Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj, cu aproximativ 150 de călători, duminică dimineața la 2:30. Alte zeci de lugojeni vor merge la Blaj cu mașinile proprii, dar și cu autocarele Bisericii Romano-Catolice de Timișoara.
Papa va pleca din România de la Sibiu. Sfântul Părinte este la prima vizită oficială în România. Ultima vizită a unui papă la noi a fost cea a Papei Ioan Paul al II-lea, în 1999.