La fiecare sfârșit de săptămână, ai toate știrile, evenimentele și informațiile importante ce au avut loc în 7 zile pe o singură pagină. Acestea au fost cele mai importante știri ale săptămânii 18-24 martie 2013. Echipa noastră este conectată permanent la tot ce se întâmplă în Lugoj și nu numai. Retrospectiva, doar la noi:
Luni: Săptămâna a debutat cu o veste bună: reportajele realizate de LUGOJEANUL.ro și Ziarul Actualitatea, despre o fetiță și mama ei care trăiau în sărăcie, au fost luate în considerare de către primarul Francisc Boldea, care a trimis ajutoare familiei prezentate în publicația noastră și a partenerilor noștri. De asemenea, luni vă prezentam în premieră agenda culturală a Lugojului pe perioada următoare, precum și o recomandare pentru o pizzerie bună din oraș.
Marți: O zi plină, cu foarte multe evenimente și anunțuri importante, din care amintim: primarul a promis revitalizarea transportului în comun, pentru care a propus deja achiziționarea a 10 stații de transport în comun, acesta fiind în totalitate gratuit; deschiderea muzeului, programată pentru data de 15 august; Ștafeta Prieteniei, care a trecut prin Lugoj cu ocazia Zilei Poliției Române; concertul de folk de la Clubul Space Bowling Lugoj; cel mai elaborat articol al zilei a fost cel despre paginile de internet ale instituțiilor lugojene și cât de puse la punct sunt acestea.
Miercuri: La mijloc de săptămână am început o campanie de avertizare asupra străzilor cu probleme din oraș, după ce mai mulți cititori ne-au semnalat pe Facebook străzile care au ajuns în paragină. Precizăm pe această cale că o să continuăm campania săptămâna ce urmează, pentru a alerta autoritățile competente despre fiecare stradă cu gropi din oraș. De asemenea, tot miercuri vă informam cu privire la pericolul ce pândește autostrada ce ne poate lega de Timișoara, și cum poate România să piardă cele 320 de milioane de euro, bani puși la dispoziție de Uniunea Europeană. Spre seară, am publicat fotografia trimisă la adresa de email a redacției de Daniela, o cititoare care s-a trezit cu poarta îndoită de vând în așa hal, încât a avut impresia că a fost acroșată de un autoturism.
Joi: Penultima zi lucrătoare a săptămânii a fost una relativ relaxată. Pe portalul nostru s-au publicat o recenzie la serialul Suits, care a fost apreciată mai ales de cititoarele noastre, cărora le mulțumim pentru Like-uri, un articol cu fotografii de la evenimentul Ziua Poeziei la Lugoj, ce a avut loc la Școala de muzică „Filaret Barbu”, dar și un articol mai serios, despre ancheta în cazul taximetristului Florin Panea, înjunghiat mortal în ianuarie pe o stradă din Timișoara de către clientul său.
Vineri: De dimineață, am publicat anunțul despre campionatul de table, ce va avea loc la Clubul Space Bowling. Mai apoi, a venit rândul rubricii „Cartea de vineri”, unde ați putut citi despre „Magazinul de sinucideri” a lui Jean Teule, o carte pe cât de amuzantă, pe atât de morbidă. Mai spre seară, am scris despre un eveniment ce a avut loc de dimineață pe strada Timișorii, unde doi șoferi s-ar fi luat la pumni din cauză cu unul dintre ei nu îi permitea celuilalt să execute o depășire. Tot vineri a început și maratonul voleibalistic al junioarelor, pe care LUGOJEANUL.ro l-a acoperit în exclusivitate pentru Lugoj.
Sâmbătă: Cu siguranță, evenimentul zilei, al săptămânii chiar, a fost celebrarea Lugojului cum se cuvine a evenimentului global „Ora Pământului”, când bicicliștii au pedalat cu ocazia sărbătorii, iar de la 20:30, pentru o oră, orașul a rămas într-o beznă totală, impresionantă, Fotografii și videoclipul cu momentul stingerii iluminatului public au fost publicate imediat, în exclusivitate, pe LUGOJEANUL.ro.
Duminică: Ultima zi din weekend a fost dominată de sport. Astfel, am prezentat scorurile din competiția de minivolei disputată la Lugoj pe parcursul a trei zile, dar și rezultatele Vulturilor Lugoj și a fetelor de la CSM în meciurile pe care aceste echipe le-au susținut sâmbătă.
Dacă doriți să primiți cele mai proaspete informații, nu ezitați să vă abonați la newsletter-ul nostru, introducând adresa dumneavoastră de email în căsuța din dreapta. De asemenea, puteți să ne dați un LIKE pe Facebook, unde adăugăm știrile publicate pe site în cel mai scurt timp posibil.
Știi de la noi! Sursa ta de încredere de știri din Lugoj.