Fidelity by Iulius Mall

RECOMANDARE: Covrigi, covridogi și iaurt la Petru

covrigi covridogi iaurt petru simigerie lugojeanul 2013 recomandareToată lumea știe de locul ăsta. E în buricul târgului, în centru, deci nu ai cum să nu dai peste el, oriunde ai merge. Practic, în orice parte a Lugojului ai avea locul de muncă, nu ești departe de Petru. E un oraș mic, nu faci mai mult de 5 minute pe jos, iar dacă totuși stai mai departe sau lucrezi la Autoliv, bine, dacă lucrezi la Autoliv nu se pune, dar dacă muncești în oraș și vrei ceva bun și cald la micul dejun sau prânz, simigeria Petru e locul tău, pentru că produsele sunt calde, ieftine și da, foarte, FOARTE bune.

Eu nu mănânc covrigi. Stai, dacă nu mănânci covrigi, de ce te-ai dus la Petru? Pentru că au niște… chestii cu ciocolată, niște cercuri de aluat cu umplutură, covrigi nu sunt, dar orice ar fi ele, sunt absolut gustoase. Și iaurt. Meniul meu: două cercuri cu ciocolată, pentru că nu sunt covrigi, alături de un iaurt mic. Dau 7 lei, mă foarte satur, după care continui munca fără să am grijă la stomac, care tace și mă lasă să lucrez.

Publicitate

Vă spun, dacă nu ați încercat încă cercurile cu ciocolată de la Petru, mergeți azi și faceți-o. E musai, sunt prea bune, dar țineți minte un lucru: dacă le luați calde, nu vă băgați dinții și limba imediat în ele, că vă frigeți de nu mai simțiți nici gustul apei toată ziua, apă care nu prea are gust, dar nici pe ăla nu o să-l simțiți. Fluturați-i prin centru vreo două minute, în timp ce admirați Ceasul Electric defect de 12 ani, de-abia după care porniți festinul. Eu v-am avertizat, așa că mâncați, dar cu răbdare.

Poftă mare la cerculețe! Lugojeanul pofticios, corespondent special

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul SUBSCRIBE, confirmi că ai citit și ești de acord cu politica noastră GDPR și Termen și condiții
Publicitate