Primăria Lugoj a pus în dezbatere publică un proiect de hotărâre prin care stabilește o serie de sancțiuni pentru cei care nu respectă ordinea și curățenia. Proiectul privind „buna gospodărire a municipiului” ar trebui să fie discutat în următoarea ședință a consiliului local.
În document sunt cuprinse o serie de sancțiuni inclusiv pentru operatorul de salubritate, care la Lugoj este Retim. De exemplu, dacă nu este respectat programul de ridicare a deșeurilor firma poate fi sancționată, conform proiectului, cu până la 2.000 de lei. La fel, se sancționează și neîntreținerea în perfectă stare de curățenie a zonei pubelelor și a terenurilor aferente. Iată, mai jos, toate amenzile pe care operatorul de salubritate poate să le primească.
Și persoanele fizice, care aruncă deșeurile în locuri nepermise vor putea fi amendate. Întregul proiectul de hotărârea poate fi studiat aici