Consilierii locali lugojeni vor dezbate, astăzi, propunerea primarului Claudiu Buciu, privind acordarea unor tichete sociale lunare, în valoare de 130 de lei, pentru persoanele vârstnice care au venituri mai mici sau egale cu 1.000 de lei /lună, iar venitul pe membrul de familie nu depășește 1.000 de lei/lună. Solicitantul nu trebuie să aibă proprietăți pe numele său.
„Se propune adoptarea unei hotărâri privind acordarea unor prestații sociale sub forma de tichete sociale pentru procurarea de alimente, produse de igienă, medicamente și alte bunuri de strictă necesitate pentru persoanele vârstnice, aflate în situații deosebite. Având în considerare faptul că aceste prestații au drept scop prevenirea și combaterea sărăcie și riscului de excluziune socială, conform Legii nr.292/2011 a asistenței sociale, cu modificările și completările ulterioare, propunem și susținem din punct de vedere al legalității și oportunității proiectul de hotărâre privind aprobarea metodologiei de acordare a tichetelor sociale pentru persoanele vârstnice de pe raza municipiului Lugoj și a satelor Tapia Și Măguri”, se arată în raportul de specialitate al reprezentanților Serviciului de Asistență Socială, din cadrul Primăriei Lugoj.
În primă fază, Primăria a stabilit un număr maxim de 200 de persoane pentru care poate acorda aceste tichete. După aprobarea hotărârii, persoanele care se încadrează în normele stabilite, pot depune cereri pentru acordarea tichetelor sociale.