Iulius Mall

Poliţiştii au dat amenzi de 170.000 de lei în perioada Paştelui

Foto Arhiva

În zilele de Paște, polițiștii timișeni au desfășurat acțiuni pentru prevenirea evenimentelor nedorite şi pentru fluidizara traficului şi diminuarea riscului rutier.

În urma activităților desfășurate, au fost aplicate 775 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de aproape 170.000 de lei.

Publicitate

În perioada 06 – 08 aprilie a.c., pentru asigurarea climatului de ordine şi siguranţă publică, polițiștii au desfășurat 40 de acțiuni și controale.

Astfel, polițiștii au aplicat 775 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 45 la Legea nr. 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.

În urma acțiunilor pentru prevenirea accidentelor rutiere și salvarea de vieți, au fost aplicate 451 de sancțiuni la O.U.G. nr. 195/2002, privind circulația pe drumurile publice (dintre care 38 pentru viteză).

Valoarea totală a sancţiunilor aplicate este de aproape 170.000 de lei.

Ca măsuri complementare, au fost reținute 28 permise de conducere și au fost retrase 19 certificate de înmatriculare.

Mulțumim cetățenilor care respectă legea, contribuind astfel la menținerea unui climat de liniște și siguranță.

 

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul SUBSCRIBE, confirmi că ai citit și ești de acord cu politica noastră GDPR și Termen și condiții
Publicitate