Lucrări importante sunt în desfășurare pe Canalul de alimentare Timiș–Bega, în zona Nodului Hidrotehnic Coșteiu, pe raza localității Coșteiu, județul Timiș. Intervențiile au început în luna septembrie și fac parte dintr-un amplu program de reparații la infrastructura strategică de gospodărire a apelor din România, aflată pe râul Bega.
Conform autorităților, lucrările vizează consolidarea malurilor cu prism din anrocamente pe ambele părți ale canalului, precum și repararea pereului zidit din piatră brută, prin refacerea zonelor afectate de dislocări și surpări cu mortar de ciment.
Scopul principal al acestor intervenții este asigurarea stabilității malurilor și protejarea infrastructurii hidrotehnice situate între Casa stăvilar și podul rutier din Coșteiu.
Termenul estimat pentru finalizarea lucrărilor este luna decembrie 2025. Reprezentanții sistemului hidrotehnic Timiș–Bega transmit că aceste reparații sunt esențiale pentru menținerea siguranței și funcționării corespunzătoare a întregului sistem de gospodărire a apelor din zonă.
„Lucrăm pentru un sistem de gospodărire a apelor sigur și durabil”, au subliniat reprezentanții implicați în proiect.