De câteva săptămâni, elevii din clasele a douăsprezecea de la liceele lugojene se pregătesc intens de plecarea spre facultate, asta nu înainte de a-și așterne amintirile cu colegii și profesorii în albumele de final de ciclu liceal. Din această cauză, fotografii lugojeni, dar nu numai aceștia, profită de pe seama oportunității și înregistrează profituri uriașe în această perioadă, munca pentru albumele de final de liceu fiind însă una migăloasă, fotografierea și editarea albumelor durând chiar și luni întregi.
Pentru acest an, oferta este una bogată ca de fiecare dată, fotografi din Lugoj, Timișoara și chiar Arad, Cluj sau Oradea fiind prezenți în oraș pentru a-și etala ultimele idei în materie de cum să arate albumele liceenilor. Fie că sunt îmbrăcate în piele, personalizate cum vor elevii, cu fotografii profesionale și cu zone pentru lăsat amintiri, albumele pot costa o mică avere, având în vedere că părinții elevilor au zeci de cheltuieli de achitat la final de școală.
Astfel, pentru album și doar pentru el, un elev poate scoate din buzunar orice sumă între 100 și 500 de lei, în funcție de mărime, numărul de pagini și materialul din care este confecționat. Anul acesta, toate clasele de a douăsprezecea din Lugoj și-au angajat un fotograf, care le va deservi necesitățile și cu ocazia festivității de încheiere de an.
Cu această ocazie, acesta le va surprinde tinerilor și momentele de neuitat de la banchet cu ajutorul camerelor video, imagini care, odată editate, vor însemna o nouă cheltuială pentru părinți. În total, doar pentru amintiri, un elev poate ajunge să plătească până la 200 de euro.
A apărut „We are Happy in Lugoj”! LIKE&SHARE