Dacă pe tronsonul Lugoj – Timișoara circulația feroviară se desfășoară deja pe infrastructură complet reînnoită pe peste 40 de kilometri, situația începe să se schimbe și pe lotul Caransebeș – Lugoj, unde șantierele sunt active în mai multe puncte-cheie. Echipele de constructori intervin în special în stațiile de pe traseu, în timp ce specialiștii în arheologie desfășoară cercetări în șase perimetre distincte.
Potrivit reprezentanților CFR Infrastructură Timișoara, modernizarea Lotului 1 Caransebeș – Lugoj a ajuns la un stadiu fizic de aproape 10%. În această etapă sunt realizate lucrări ample de terasamente, consolidări ale infrastructurii feroviare, demolarea și refacerea elementelor vechi, precum și amenajarea sistemelor de drenaj și evacuare a apelor.
Printre intervențiile aflate în desfășurare se numără:
-lucrări de excavație, armare și cofrare în stația Caransebeș, inclusiv pe linia 215;
-nivelarea platformei din Caransebeș Triaj, pregătită pentru viitoarea suprastructură a liniilor 1A–5A;
-săpături și demontări de semnale în stația Zăgujeni;
-lucrări de săpătură și umplutură în stația Căvărani;
-intervenții similare în stația Găvojdia;
-lucrări pe firul II între Găvojdia și Lugoj, inclusiv montarea stâlpilor și ancorelor pentru linia de contact.
În paralel, activitatea de pe șantier este condiționată de cercetările arheologice, care au scos la iveală vestigii datând din epoca romană și din epoca bronzului.
Sectorul Caransebeș – Lugoj, cu o lungime de aproape 40 de kilometri, este realizat de o asociere de firme condusă de Alstom Transport, alături de Arcada Company și Euro Construct Trading 98, sub denumirea „Asocierea Rail Works”.
Magistrala feroviară modernizată este împărțită în patru loturi, celelalte segmente – Lugoj – Timișoara, zona Timișoara și Timișoara – Arad – aflându-se în diverse faze de execuție. La finalizarea întregului proiect, trenurile de călători vor putea rula cu viteze de până la 160 km/h, iar cele de marfă cu maximum 120 km/h.


