Iulius Mall

Preoţii se pregătesc de Bobotează. Cum se va distribui apa sfinţită la cea mai importantă biserică din Lugoj

Foto puterea.ro
Foto puterea.ro

Lugojenii sunt aşteptaţi şi în acest an, la bisericile din oraş, pentru slujba de sfinţire a apei, de Bobotează, duminică, 6 ianuarie.  La cea mai importantă biserică ortodoxă din oraş „Adormirea Maicii Domnului” sau biserica cu două turnuri, cum este denumirea populară, preoţii fac deja pregătirile pentru ca toată lumea să ajungă să ia apă.

“Vor fi şapte butoaie cu apă, de 200 de litri, în faţa bisercii. Butoaiele vor fi pe suporturi, cu robineţi, de unde lumea va putea să ia apă sfinţită. Vor mai fi şi câteva mese cu sticlele şi bidoane pe care şi le aduc credincioşii pentru sfinţire. La ora 10 începe Sfânta Liturghie şi probabil că în jur de ora 12.00 vom ieşi în faţa bisericii şi va începe slujba de sfinţire”, a declarat Ioan Cerbu, protopopul Lugojului.

Publicitate

Boboteaza sau epifania este sărbătorită la 6 ianuarie de către Biserica ortodoxă şi de către Biserica catolică şi are pe lângă înţelesurile creştine – momentul naşterii spirituale a Mântuitorului – trăsături de mare sărbătoare populară. Este ziua în care a fost botezat Iisus Hristos de către Ioan Botezătorul.

Luna ianuarie, din punct de vedere religios, este marcată de mai multe sărbători, începând cu prima zi anului – Anul Nou, Tăierea împrejur cea după trup a Domnului, Sfântul Vasile, continuând apoi cu Ajunul Bobotezei (5 ianuarie) – zi de post, Botezul Domnului, Boboteaza (6 ianuarie), Soborul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului (7 ianuarie).

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul SUBSCRIBE, confirmi că ai citit și ești de acord cu politica noastră GDPR și Termen și condiții
Publicitate