Iulius Mall

FOTO: Ei sunt cei mai bogati timiseni din topul Forbes! Veronica Gusa de Dragan si fratii Cristescu, euromilionari

Celebra revistă de business și financiar Forbes a întocmit și în acest an binecunoscutul top al celor mai bogați oameni din România. Odată cu publicarea topului anual, Timișul ocupă locul 4 pe țară în ceea ce privește valoarea miliardarilor, cei mai bogați timișeni fiind frații Cristescu. Situați pe locul 14 în topul renumitei reviste, averea acestora depășește 250 de milioane de euro.fratii-cristescu

Frații Cristescu au ajuns la această sumă importantă după ce au dezvoltat afaceri timp de zeci de ani în domeniul industrial, imobiliar, turistic și bursier. Societatea Bega Grup, Faur din București, dar și celebrul Arsenal Park din Orăștie sunt doar câteva dintre motoarele care produc fără încetare bani pentru cei doi frați de succes.

Publicitate

Pe locul 120 în top și pe locul doi în Timiș este Josef Goschy, care a devenit cunoscut prin Unita, lanțul hotelier compus din peste 20 de unități care pot acomoda turiști în 3500 de camere. Valoarea conturilor omului de afaceri se situează în jurul sumei de 30 de milioane de euro. Tot din Timiș vine și numele celei mai bogate femei din România.veronica gusa de dragan

Văduvă a lugojeanului Iosif Constantin Drăgan, Veronica Gușă de Drăgan, cea care are în administrare afacerile Butan Gas, se bucură de o avere de 550 de milioane de euro, care o plasează pe locul 5 în topul Forbes. Pe lângă afacerile cu gaz, compania deținută de femeia de afaceri mai conține business-uri în domeniul media, al tipografiilor sau în cel medical.

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul SUBSCRIBE, confirmi că ai citit și ești de acord cu politica noastră GDPR și Termen și condiții
Publicitate