Activitatea Asociației Curtea Culorilor, desfășurată în Sârbova, a fost recent adusă în atenția Familiei Regale a României: produsele realizate în cadrul microfermei sociale au ajuns, prin intermediul unei vizite oficiale, în atenția Familiei Regale a României.
În cadrul unei întâlniri la care au participat Excelența Sa Alfredo Durante Mangoni, Ambasadorul Italiei în România, și soția sa, doamna Eleonora Durante Mangoni, povestea Curții Culorilor, alături de brânzeturile artizanale produse acolo, au fost prezentate membrilor Casei Regale.
„Este un moment deosebit pentru noi, o recunoaștere a muncii și pasiunii pe care le punem zi de zi în ceea ce facem. Suntem profund recunoscători pentru această oportunitate de a face cunoscută povestea noastră”, au transmis reprezentanții asociației.
Asociația Curtea Culorilor este cunoscută pentru activitatea sa în sprijinul tinerelor femei ieșite din sistemul de protecție socială, oferindu-le sprijin pentru o viață independentă, prin formare și muncă în agricultură și producție alimentară artizanală.

