Un tânăr din Lugoj este autorul singurului incident din sesiunea de toamnă a Bacalaureatului din județul Timiș. Candidatul, prezent miercuri la proba scrisă de Geografie din cadrul examenului maturității, a fost eliminat după ce telefonul lui mobil a început să sune din cauza unei alarme setate anterior.
Regulamentul interzice strict intrarea în sala de examen cu dispozitive electronice, iar încălcarea acestei reguli duce automat la excluderea din probă. Conform datelor oferite de Inspectoratul Școlar Timiș, la proba la alegere a profilului și specializării s-au înscris 747 de candidați, însă 136 dintre aceștia nu s-au prezentat. Disciplinele din care s-au susținut probele scrise au inclus Anatomie, Biologie, Chimie, Fizică, Geografie, Informatică, Logică, Psihologie și Sociologie.
Următoarea etapă a examenului are loc joi, 14 august, când este programată proba de limbă și literatură maternă. Rezultatele inițiale vor fi afișate pe 18 august, dată la care candidații vor putea vizualiza lucrările și depune contestații. Acest proces va continua pe 19 și 20 august, iar rezultatele finale vor fi publicate pe 26 august.
Pentru a promova examenul, un candidat trebuie să îndeplinească simultan trei condiții: să fi participat la toate probele de competențe, să fi susținut toate probele scrise obținând minimum nota 5 la fiecare, și să aibă media generală de cel puțin 6 calculată din notele obținute la probele scrise.