După energie și gaz, se scumpește și apa. Meridian 22 se pregătește pentru o nouă majorarea a tarifelor, la Lugoj.
„Meridian, după cum știți, e în continuare în insolvență. Ne dorim să iasă din această situație, dar trebuie să fim realiști și să înțelegem că va fi foarte greu. Au mai venit peste noi și creșterile de prețuri, iar la energie ne afectează foarte mult. Meridian procesează foarte multă apă prin uzine, din cauză că trebuie să livreze pe două rețele și că avem și pierderi de foarte mari. Uzinele nu sunt retehnologizate și consumă foarte multă energie A fost depusă documetația pentru creșterea prețului la apă. De la 4,37, la 5,10 bani, pentru mc, o majorare de 73 de bani, cam 16%”, a declarat primarul Claudiu Buciu.
Meridian transmite că două componente au stat la baza majorării tarifelor: creșterea prețului la anergie electrică și majorarea salariului minim.
Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice are 30 de zile să analizeze solicitarea Meridianului. După aprobare, cererea va ajunge pe masa consilierilor locali. Cel mai probabil din luna aprilie, lugojenii vor avea de plătit mai mult pentru consumul de apă.
