Iulius Mall

Spitalul Municipal Lugoj implineste astazi 102 ani!

DSC_8583Unitatea spitalicească din Lugoj împlinește astăzi 102 de existență. Având o istorie plină și suferind un proces de modernizare contiuu, spitalul municipal „Dr. Teodor Andrei” din Lugoj are o capacitate de aproape 400 de paturi, cel mai recent parteneriat reușit de medicii lugojeni fiind cel cu omologii de la Mako, Ungaria.

Construcţia propriu-zisă a clădirii a început pe data de 23 septembrie 1909. Spitalul era prevăzut cu o instalaţie de încălzire centrală. Pe data de 4 octombrie 1911 a fost inaugurat noul spital. În această zi, vechiul spital îşi încetează activitatea. „Pe data de 12 noiembrie 1923, M.S. Regele Ferdinand vizitează Lugojul. După serviciul divin din biserica Greco-catolică, regale împreună cu suita sa a plecat la Fabrica de Mătase a d-lui Vasile Popa, unde a vizitat instalaţia şi produsele fabricii. De aici a trecut la spitalul judeţean. La intrare, domnul Dr. D. Lazăr, în fruntea corpului de medici, a primit pe Majestatea Sa, conducându-L prin sălile spitalului”, se arată pe pagina de internet a unității medicale lugojene.

Publicitate

Spitalul Municipal Lugoj este condus de Florin Gheorghe Voichescu, acesta fiind la al doilea mandat ca director al unității. Director medical este dr. Mircea Șerpe.

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul SUBSCRIBE, confirmi că ai citit și ești de acord cu politica noastră GDPR și Termen și condiții
Publicitate