Locuitorii de pe mai multe străzi din Lugoj vor rămâne fără energie electrică la începutul acestei săptămâni. Compania Rețele Electrice Banat a anunțat o serie de întreruperi programate pentru modernizarea și întreținerea rețelei, care vor afecta consumatorii casnici și agenții economici în perioada 29 iunie – 1 iulie 2026.
Sunt vizate zone extinse, iar sistările vor dura câte 8 ore pe zi. Iată calendarul complet transmise de furnizor și zonele unde se va opri curentul:
Luni, 29 iunie
Luni, alimentarea cu energie electrică va fi afectată în următorul interval și perimetru:
-
Interval orar: 09:00 – 17:00
-
Zona afectată: strada Fagilor (parțial).
Marți, 30 iunie
Cea de-a doua zi a intervalului de lucrări aduce restricții pentru consumatorii de pe mai multe străzi conectate și artere cu trafic intens din municipiu:
-
Interval orar: 09:00 – 17:00
-
Zonele afectate: strada Poalele Viilor, strada Agriculturii (parțial), Splaiul 1 Decembrie 1918, precum și strada Timișorii (parțial).
Miercuri, 1 iulie
Miercuri, echipele tehnice vor interveni pe un număr extins de străzi. Curentul electric va fi oprit pe următoarele artere:
-
Interval orar: 09:00 – 17:00
-
Zonele afectate: străzile Filaret Barbu, Ion Vidu, Someșului, Ion Creangă, Gherghinelor, Morilor, precum și pe strada Timișorii la numerele 27-33.
Ce înseamnă oprirea „parțială” a curentului?
Pentru străzile menționate în comunicat ca fiind afectate „parțial” (cum sunt străzile Fagilor, Agriculturii sau Timișorii), Rețele Electrice Banat precizează că echipele vor lucra etapizat. Mai exact, pe porțiunea în care lucrările s-au finalizat, alimentarea cu energie electrică va fi reluată imediat, urmând ca energia să fie întreruptă pe următorul tronson pe care se intervine.
Locuitorii din zonele menționate sunt sfătuiți să își decupleze aparatele electrocasnice sensibile în intervalele orare menționate, pentru a preveni eventualele defecțiuni provocate de fluctuațiile de tensiune de la reluarea alimentării.