Iulius Mall

FOTO Progrese la gara nouă din Lugoj, după ce proiectul a mers „ca personalul” cu săptămânile, în ciuda termenului limită PNRR

Muncitorii au luat „cu asalt” șantierul de la noua gară din Lugoj. Asta după ce, în urmă cu doar câteva săptămâni, părea că au dezertat locația. Motivul? Termenul limită impus prin PNRR de 31 august pare că i-a mobilizat pe constructori să dea importanța cuvenită obiectivului. Miercuri, 17 iunie, cel puțin 20 de muncitori erau mobilizați în locație.

Potrivit VoxRadar, care a verificat stadiul lucrărilor din teren la noua gară din Lugoj în a doua parte a lunii mai, lucrările la clădirea dedicată călătorilor erau aproape complet sistate. Totul părea abandonat, deși gara din Lugoj reprezintă un proiect de o importanță majoră, finanțat cu bani europeni prin PNRR, ca parte a coridorului feroviar Caransebeș – Timișoara Nord. 

Publicitate

Miercuri dimineața, pe 17 iunie 2026, la fața locului, cei câțiva călători rătăciți și mânați de pe peron spre parcarea din fața gării-container (asta pentru că circulația feroviară este aproape complet blocată între Lugoj și Timișoara, iar călătorii sunt transbordați la destinație cu autobuze) au găsit o atmosferă mai animată dincolo de gardurile de protecție ce delimitează șantierul. 

Cel puțin 20 de muncitori erau prezenți la locație. Cu toate acestea, agitația poate grăbi lucrurile doar artificial, dacă este să privim substanța lucrărilor. 

Citește aici cum arată în teren progresul la gara nouă din Lugoj.

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul SUBSCRIBE, confirmi că ai citit și ești de acord cu politica noastră GDPR și Termen și condiții
Publicitate