Iulius Mall

VIDEO O femeie ține o cireadă de vaci, pe un teren viran, între două case din Lugoj. Vecinii se plâng că nu mai suportă mizeria

Locuitorii de pe strada Str. Traian Vuia, din Lugoj, sunt revoltați după ce, pe un teren aflat între două case, o femeie a adus 12 vaci pe care le ține sub cerul liber. Oamenii spun că situația le produce un disconfort imens, miros neplăcut, insecte și mizerie, iar animalele sunt neîngrijite și urlă de foame în fiecare zi.

Publicitate

„O femeie a adus 12 vaci pe terenul dintre casa mea și cea a vecinului, le ține acolo fără nici o aprobare, le ține sub cerul liber, le dă apa când plouă sau odată pe săptămâna, își bate joc de animale, pur și simplu trăiesc doar cu iarba de sub ele. Noi nu mai rezistăm, abia ne odihnim de gălăgie, nu am aerisit în casa de luni de zile de la miros și de vreo săptămâna ne-au invadat muștele. Ea vine uneori, după-amiaza, le mai scoate pe aici prin împrejurimi, dar nici apă nu le dă. Au un cauciuc tăiat în care se adună apa de la ploaie și de acolo beau. Mi-a spus că a fost scoasă dintr-un grajd, de unde le ținea cu chirie și nu a mai avut bani să plătească. Nu vine nimeni la vacile astea să le îngrijească, nu le mulge nimeni, vai de ele”, spune Andreea Corneanu.

Tânăra spune că a depus plângeri și la Poliția locală și la Primărie, dar nimeni nu a luat nicio măsură.

Amendată de Poliția animalelor

În urma unei filmări apărute în spațiul public, în care apare unul dintre animale care a rămas blocat într-un copac, polițiștii din cadrul Biroului de la Protecția Animalelor, de la IPJ Timiș s-au autosesizat și „în urma verificărilor efectuate, în data de 19.10.2022, a fost aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 720 de lei, conform art. 3 lit. b din H.G. nr. 984/2005. Patru viței erau neidentificați și neînregistrați”, transmite IPJ Timiș.

Vacile au rămas tot pe același teren, iar autoritățile sanitar-veterinare vor urmări cum vor fi îngrijite animalele și ca acestea să nu mai fie supuse la rele tratamente.

1 comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul SUBSCRIBE, confirmi că ai citit și ești de acord cu politica noastră GDPR și Termen și condiții
Publicitate