Victorie mare pentru CSM Lugoj în primul meci din Cupa Europeană CEV Challenge

Publicat

în

FOTO CSM Lugoj/Facebook

Primul meci disputat de CSM Lugoj într-o cupă europeană s-a dovedit a fi unul bun pentru jucătoarele noastre. Deși deloc facilă, partida a fost câștigată de către jucătoarele de la CSM Lugoj cu 3 la 0 în fața adversarelor de la Dukla Liberec.

Scorul pe seturi a fost 28-26, 25-20 și 25-13. La scorul foarte bun reușit de lugojence a contribuit și publicul extrem de numeros și gălăgios, sala sporturilor de pe strada Timișorii fiind neîncăpătoare în timpul partidei.

CSM Lugoj a intrat pe teren cu Andreea Petra, Diana Balintoni, Bianca Albăstroiu, Alexandra Cauc, Alexandra Panțiru, Georgiana Popa, Nina Kocic, Laura Petria, Tamara Ignjic, Adriana Popa, Daiana Roman, Patricia Bărbulescu și Andra Badiu-Savu.

De la Dukla Liberec, echipă din Cehia, au jucat Lucie Kolarova, Anna Stokovska, Katerina Kohoutova, Adela Vrabelova, Simona Bajusz, Lucie Sulcova, Eva Rutarova, Eva Svobodova, Kristyna Sustrova, Karolina Bartosova, Veronika Dostalova, Michaela Candrakova, Rochelle Wopereis și Dita Galikova.

Click pentru comentarii

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

Bătălia pentru Challenge Cup începe. CSM Lugoj, neînvinsă după al treilea meci din retur

Publicat

în

Trei meciuri din trei, atâtea au reușit să câștige jucătoarele de la CSM Lugoj la început de retur de campionat. Jucătoarele nu au pierdut niciuna dintre cele trei partide disputate până acum în Divizia A1. Ultima deplasare a fost cea de sâmbătă, când lugojencele au jucat ca și oaspete la Cluj.

Partida s-a terminat în trei seturi, după o oră și 15 minute de joc. Scorul pe seturi a fost 25-19, 25-21 și 25-16. Jocul împotriva formației din Cluj a fost ultimul înaintea celui de cupă CEV de miercuri, 22 ianuarie.

În doar trei zile, la Lugoj vor ajunge jucătoarele de la THY Istanbul, formație de volei susținută de compania aviatică turcă, Turkish Airlines. Jocul începe de la orele 19:00 la Sala Sporturilor “Ioan Kunst Germănescu”. Adversara are ca scop câștigarea trofeului CEV Cup, astfel că misiunea lugojencelor nu este una deloc ușoară miercuri.

Citiţi mai departe

Sport

CSM Lugoj își adjudecă o nouă victorie în returul de campionat al Diviziei A1 la volei

Publicat

în

A 13-a etapă a Diviziei A1 la volei s-a dovedit a fi una cu noroc pentru jucătoarele de la CSM Lugoj. Acestea au reușit, marți după-masa, victoria pe teren propriu împotriva formației CS Medgidia.

Gazdele s-au impus cu scorul de 3:0 (25:19, 25:20, 25:19) într-un meci accesibil pentru lugojence, dar nu fără unele lacune pe care jucătoarele și staff-ul au avut ocazia să le corecteze înainte de următoarele partide din campionat și Cupa Challenge.

Partida următoare pe care o vor disputa lugojencele este cea împotriva formației CS U NTT Data Cluj. Meciul are loc în deplasare sâmbătă, 18 ianuarie, de la orele 14:30.

Sport

CSM Lugoj, cu dreptul în noul an. Partidă reușită a jucătoarelor în deplasarea de la Pitești

Publicat

în

CSM Lugoj pornește cu dreptul în noul an, reușind să câștige prima partidă disputată în deplasare din returul campionatului Diviziei A1 la volei. După scurta vacanță de sărbători, meciul din etapa cu numărul 12 de la Pitești s-a dovedit a fi unul facil pentru jucătoarele noastre.

Partida a durat 75 de minute și s-a încheiat cu scorul de 3 la 0 pentru oaspetele venite din orașul de pe Timiș. Scorul pe seturi a fost 25-19, 25-22 și respectiv 25-15. Piteștencele au avut o oarecare revenire în setul doi, însă nu au mai putut face nimic în setul al treilea și au cedat meciul în fața unei CSM Lugoj superioare din toate punctele de vedere.

Lugojencele au program încărcat în continuare. Miercuri, 15 ianuarie, de la orele 15 joacă acasă împotriva jucătoarelor de la CS Medgidia, în campionat. În următoarea perioadă însă, CSM Lugoj va juca și meciul din optimile Cupei Challenge, împotriva formației tucă THY Istanbul.