Connect with us

Sport

CSM Lugoj, învinsă de Şoimii Lipova. Lugojenii pierd teren faţă de prima clasată

Publicat

în

FOTO Arhiva

Ca în prima parte a campionatului, avântul Lugojului e tăiat de o formație din județul Arad. După Cermei, și Lipova a câștigat în „fieful” bănățenilor, oferindu-i – indirect – o mare gură de oxigen lide­rului Șirineasa, care are din nou 8 puncte în fața principalelor sale urmăritoare, arată publicaţia Glasul Aradului.

După o primă repriză albă, în care ambele echipe au avut câte o ocazie mare de a înscrie, prin Friedrich, respectiv Vasinc, în partea secundă băieţii pregătiţi de Flavius Sabău au prins (mai mult) curaj. Şi au înscris repede două goluri, după acţiuni purtate în doi Vasinc-Trabalka, ambii trecându-şi numele pe lista marcatorilor. Primul în minutul 50, celălalt în minutul 55.

Sursa citată arată că gazdele au ripostat prin ex-sebişeanul Velici, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri (min. 65), dar finalul a fost al „şoimilor”, juniorul Duţă rezolvând ecuaţia câştigătoarei la chiar prima atingere de balon (min. 87). Eliminarea lui Vasiu (min. 89) nu a mai contat, Şoimii Lipova obţinând o victorie uriaşă, scor 3-1, echivalentă cu ieşirea din „zona fierbinte” a clasamentului.

Formații:
CSM Lugoj: David Filip – Daniel Filip (65 Ciobotariu), Miculescu, Radak, Friedrich (85 Roșie) – Vlădia, Dobra (65 Szekely) – Precupanu (85 Saracin), Bozian, Velici – Pădurariu. Antrenor: Cosmin Petruescu.
Șoimii Lipova: Iliescu – Iova, Calvin, Dulap, Filimon – Jichici ( 78 Vasiu), Dobrean – Poiană (89 Tiponuț), Vasinc, Rusu(87 Duță) – Trabalka (78 Himcinschi). Antrenor: Flavius Sabău.
Arbitri: Adrian Pal ( Harghita) – Daniel Popa ( Aiud), Claudiu Doarvoas ( Mintia)
Observatori: Luis Moisescu ( Tr. Severin), Florin Oglindoiu ( Mehedinți).

Citiţi mai departe
Click pentru comentarii

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

Weekend plin cu volei pentru CSM Lugoj! Victorie la junioare, eșec la senioare contra formației pregătite de fostul antrenor

Publicat

în

Echipele de volei ale CSM Lugoj au disputat și în acest weekend două meciuri în diviziile de care aparțin. La echipa mare, lucrurile nu au fost deloc roz.

În deplasarea de la Târgoviște, acolo unde antrenor este chiar fostul selecționer al echipei lugojene, sârbul Valerijan Luka, gazdele au câștigat cu trei la zero un meci modest făcut de formația din orașul de pe Timiș. Scorul final pe seturi a fost de 25-17, 25-16 și 25-10.

Lucrurile au stat mai bine în cazul echipei mici, CSM Lugoj 2 impunându-se cu scorul de 3 la 2 contra formației din Oradea, meciul împotriva CSU a fost unul electrizant. Lugojencele au întors scorul de la 0-2, revenind și câștigând partida după ce și-au adjudecat ultimele trei seturi ale întrecerii.

Sport

Senioarele pierd, junioarele câștigă! Weekend plin cu volei pentru CSM Lugoj

Publicat

în

Weekend plin cu volei pentru CSM Lugoj, atât pentru senioarele, cât și pentru junioarele clubului. Echipa mare CSM Lugoj a jucat sâmbătă, 1 decembrie, pe teren propriu împotriva jucătoarelor din fruntea clasamentului, Volei Alba Blaj.

Chiar dacă nu au plecat ca și favorite în joc, lugojencele au făcut o partidă bună, apropiindu-se simțitor de un al cincilea set împotriva campioanei. După un set 4 intens, pe care Blajul și l-a adjudecat într-un final, oaspeții au câștigat partida cu scorul de 3 la 1.

Tot de Ziua Națională, CSM Lugoj II au jucat partida contra formației din Sighetul Marmației, în deplasare. Junioarele s-au impus cu scorul de 3 la 0, dominând clar partida. Duminică, pe 2 decembrie, formația CSȘ Lugoj a făcut deplasarea la Râmnicu Vâlcea, acolo unde s-au impus cu același scor de 3 la 0 împotriva formației gazdă.

Dacă pentru senioare, aceasta a fost antepenultima etapă din tur, pentru junioare turul s-a încheiat deja cu ocazia meciurilor din acest weekend. CSM Lugoj II încheie turul Diviziei B Vest pe locul 5, cu 6 victorii împotriva echipelor CSU Politehnica Timișoara, CSM Sibiu, CSM Timișoara, CSV Cetate Deva și SCMU Craiova, precum și cu 3 înfrângeri în fața echipelor CSU Oradea, FC Argeș Pitești și CSM Târgu Mureș.

Sport

Volei de Ziua Națională la Lugoj! Pregătește-ți tricolorul pentru galerie

Publicat

în

Sâmbătă, chiar de Ziua Națională a României, CSM Lugoj are nevoie de o galerie cât mai gălăgioasă pentru o partidă care se anunță a fi palpitantă.

Meciul vine după ce jucătoarele din Lugoj au reușit o victorie neașteptată la Timișoara, împotriva Agrolandului, pe care l-au învins cu 3 la 2 în deplasarea de sâmbătă. Senioarele au jucat mai bine decât niciodată sâmbătă, lucru ce nu s-a întâmplat în cazul junioarelor, care au pierdut meciul de sâmbătă de pe teren propriu cu 0 la 3 în favoarea echipei FC Argeș Pitești.

De această dată, la Lugoj vor face deplasarea jucătoarele de la Volei Alba Blaj, vicecampioanele Europei și lidere ale campionatului Diviziei A1 la volei. Partida începe la orele 18:30, pe același teren al Sălii Sporturilor “Ioan Kunst Ghermănescu” de pe strada Timișorii.